NOORDHORN: Schoolgebouw OBS De Molshoop – Een “Wilhelm”?! Reactie: Gert Slings

Een foto die ik dacht ik al eens eerder heb gepubliceerd, maar ik weet nog steeds niet wie het jongetje is dat in 1956 op deze foto poseerde, aan de achterkant van de school, bij het groengedeelte waar de haan (van beeldhouwer Willem Valk) zijn plek kreeg. (Nu staat het dier, enigszins gehavend en ‘verweerd’, aan de straatkant bij de (voormalige) hoofdingang…):
Scannen0001
Ook van deze kant is goed te zien dat het gebouw is gebaseerd op de ideeën van scholenarchitect Jaap Wilhelm. (Zie een vorige blog, inclusief informatie over de tentoonstelling in Groningen). Licht en lucht, elk lokaal een eigen ingang en werkhoek, verplaatsbaar meubilair etc. (Dit laatste kwam in Noordhorn ‘pas’ in 1973, maar daarover later wellicht meer…) Gemeentearchitect Boersma, onder wiens directe leiding de school werd gebouwd, was blijkbaar danig onder de indruk van Wilhelms ideeën, hetgeen hij me later diverse keren heeft verteld. Ook al kwam bij latere aanpassingen het gedachtengoed van Wilhelm wel eens onder druk te staan… (Minder licht en lucht, discutabel gebruik werkhoeken etc.)
Gert Slings, zoon van het vroegere hoofd van de Chr.Lagere School aan De Gast en later van de Vrijgemaakt Gereformeerde school aan de Boslaan, stuurde een bijzondere reactie naar aanleiding van de blog over de school aan de Oosterweg:

“Ik lees nu over de ols Noordhorn, gebouwd door architect Wilhelm. Na WO2 was de bekostiging van de gebouwen van de christelijke lagere scholen gekoppeld aan die van de openbare lagere scholen. De openbare lagere school aan de Oosterweg uit 1956 van architect Wilhelm was zo duur in het onderhoud, dat ook de gereformeerde lagere school aan de Boslaan extra geld ontving naar rato van de openbare lagere school van Noordhorn. Mijn vader kon daar glunderend over vertellen, herinner ik me nog goed. De naam van architect Wilhelm kon bij hem niet kapot.” 

Gert Slings
Lelystad

Onbekend's avatar

About janbee

Na toename vrije tijd verklaarbare groei van interesse voor geschiedenis. Met name betreft het dan het verleden van mijn woonplaats Noordhorn, een eigenzinnig dorp met een (voor mij nog te ontdekken) schat aan historie.
Dit bericht werd geplaatst in Herinneringen, Noordhorn Toén, OBS De Molshoop, Zuidhorn en getagd met , . Maak de permalink favoriet.

Plaats een reactie

Deze site gebruikt Akismet om spam te bestrijden. Ontdek hoe de data van je reactie verwerkt wordt.