Noordhorn Toen: Langestraat met molen

Langestraat met molen, midden vorige eeuw?

Langestraat met molen

Verzamelaars van ansichten weten dat de Noordhorner Langestraat een van de meest gefotografeerde straten ter plaatse is. Een heel mooi voorbeeld vind ik deze foto uit het middengedeelte. Leeftijd? Als ik antwoord moet geven op zo’n vraag, verlies ik mijn evenwicht…. Meer dan vijftig jaar oud, dat klinkt geloofwaardig. Het huis links heeft al lang zijn begroeiing niet meer (klimop of wingerd?). De garage daarnaast, vroeger van huiseigenaar Homan er tegenover, later gebruikt door graan- en kunstmesthandelaar Wieringa, is er ook al lang niet meer. Daar bouwde Jan Wieringa (“Lange Jan” in de volksmond) een nieuw huis, inmiddels bewoond door de familie Arends. Het witte molenhuis is later van ‘zijn pleisters’ ontdaan en terug gerestaureerd, in oude nieuwe staat. Verdere veranderingen? Oei, dat wordt turen….. Ik denk dat verderop het huis van bakker Kadijk nog aanwezig is, waar nu de benzinepompen van Toyota-Pijpker staan. En links om de hoek staat waarachtig nog het oude huis van de familie Slagter… Of is dit gissen? Het meest opvallende? Geen enkele auto in dit gedeelte van de Langestraat, zelfs niet in de buurt van de garage! Of was Oosterhuis toen nog niet begonnen met zijn nering aan de westkant van deze voormalige Hoofdstraat? En die fietsers? Ik herken ze niet… Of is de voorste toch een Visser-dochter gevraagd door de fotograaf? Dat gebeurde wel eens bij opnamen voor prentbriefkaarten!
Even de ogen dichtknijpen en het beeld van vrijdag 9 september jongstleden terughalen, toen hier, op deze plek in de Langestraat, het startpodium voor de zeepkisten werd opgesteld. De inschrijving van de diverse coureurs met hun creatieve vehikels plaatsvond…. Dranghekken langs de kant, toenemende publieke interesse, geluidsinstallatie….. En ook, voor enkele uren, géén auto’s langs de kant! Ogen maar weer open…. En kijken naar dit beeld, dat toch ook weer niet heel oud is. De oude lantarenpalen zijn al vervangen door nieuwere! Maar wel een zee van ruimte, op de rijweg en op de trottoirs! Geen slalomnoodzaak om de vier- of meerwielers heen, geen grijze of groene containers die je de weg versperren…. Een melancholische blik in en op Noordhorn Toén! (JB)

Reageren? JB, 33 9804RD, tel. 503095. Of mailen: JanBlaauw@hetnet.nl.

Eerder gepubliceerd in “Noordhorn Nu”, oktober 2011, achtste jaargang, nummer 9

Onbekend's avatar

About janbee

Na toename vrije tijd verklaarbare groei van interesse voor geschiedenis. Met name betreft het dan het verleden van mijn woonplaats Noordhorn, een eigenzinnig dorp met een (voor mij nog te ontdekken) schat aan historie.
Dit bericht werd geplaatst in Noordhorn Toén. Bookmark de permalink .

1 Response to Noordhorn Toen: Langestraat met molen

  1. piet dijk's avatar piet dijk schreef:

    dag jan,
    links op de foto woonde daar vrouw buining op no 53 wij woonden op no.55 verder naar aan de linkerkant fam. verhoef, dan fam. top, daarna kwam een postkantoor. naam ben ik vergeten. aan de over kant zie het hek van bakkerij van der horn dan het pad naar fennema kwam n. dijck
    en het huis van gaaikema.
    piet dijk.

Plaats een reactie

Deze site gebruikt Akismet om spam te bestrijden. Ontdek hoe de data van je reactie verwerkt wordt.