Noordhorn: Raadselachtig voorwerp blijkt matrijs voor Philips-strijkijzers…

Nog voor de publicatie van het uitgebreide interview met Ton Vledder (ruim 40 jaar werkzaam bij Philips), liet ik u een afbeelding zien van een ‘raadselachtig voorwerp’… Hier komt die foto nogmaals:

Geen verdeelkast, maar een matrijs voor het in grote aantallen fabriceren van strijkijzers....

Twéé reacties ‘slechts’, waarvan de eerste afkomstig was van Piet Dijk (Hoogezand):

Ik dacht een verdeelkast. Links is de deur van de kast. Boven op de kast zie je de hijsogen, dus het is een nogal zware kast. Verder zie je een vijfpolige aansluiting. Ook boven op zie je twee kastjes waar de pennen de kast afsluiten. Verder zie je dat de kast gekoeld wordt.”

De tweede reactie kwam van Tjeert Slagter (Emmeloord):
Nee geen verdeelkast, maar een mal en contramal voor plastic vormen.”

Zoals uit het inmiddels gepubliceerde interview met Ton Vledder is gebleken, gaat het om een matrijs (toch ook een soort ‘mal’?) voor het in grote aantallen maken van Philips-strijkijzers. Als je goed naar de foto kijkt, zie je ook wel de herkenbare vorm van de strijkbouten. Ton Vledder is ruim tien jaar matrijzenmaker geweest bij Philips Groningen, voor hij promoveerde naar de functie van ‘kwaliteitsmedewerker’. Geen verdeelkast dus, zoals Piet Dijk zo aansprekend beschreef, maar een matrijs. Deze voor strijkbouten, maar er zijn er ook gemaakt voor bijvoorbeeld stofzuigers en koffiezetapparaten.
Met dank aan Piet Dijk en Tjeert Slagter, en aan Ton Vledder voor de uitleg!

Foto: Ton Vledder (Zuidhorn)

Onbekend's avatar

About janbee

Na toename vrije tijd verklaarbare groei van interesse voor geschiedenis. Met name betreft het dan het verleden van mijn woonplaats Noordhorn, een eigenzinnig dorp met een (voor mij nog te ontdekken) schat aan historie.
Dit bericht werd geplaatst in Herinneringen, Noordhorn Toén, Zuidhorn. Bookmark de permalink .

Plaats een reactie

Deze site gebruikt Akismet om spam te bestrijden. Ontdek hoe de data van je reactie verwerkt wordt.