Noordhorn: Foto Otto Koch op voorplat boek “Van bezetting tot bevrijding ZUIDHORN 1940-1945”

Een uitvoerige reactie van Gert Slings (Lelystad) naar aanleiding van de foto die op de voorkant is afgedrukt van het boek: “Van Bezetting tot Bevrijding: ZUIDHORN 1940 – 1945”. Slings, in Zuidhorn opgegroeid, zijn vader was een van de leidende figuren in het Zuidhorner verzet, stuurde al twee keer eerder een reactie naar aanleiding van zijn onderzoek naar de personen die op de voorplatfoto staan afgebeeld. (Zie ook eerdere blogs over dit onderwerp). Eerst nog maar eens de foto op de voorplat:

De voorkant van het boek "Van Bezetting tot Bevrijding - Zuidhorn 1940-1945"

De foto in iets groter formaat, een bevrijdingsfoto uit 1945 (zie de volgende reactie van Gert Slings)

Reactie:
VOORTSCHRIJDEND INZICHT VOORPAGINA ZUIDHORN 1940-1945
Ik heb twee keer een stukje geschreven over de personen op de voorpagina van het boek “Van Bezetting tot Bevrijding ZUIDHORN 1940-1945”, onder redactie van dr. Harm Veldman.
Ik dacht ongeveer te weten wie erop staan. Dat blijkt toch niet het geval te zijn. Ik belde en mailde met Annemarieke Koch uit Soest en met Otto Koch uit Antwerpen. Fantastisch om elkaar na meer dan 55 jaar weer te spreken. Beiden waren het erover eens dat de zwaaiende man links niet hun vader Otto Koch was, maar oom Bob Göbel. Hij was een broer van hun moeder Tineke Koch-Göbel uit Utrecht, die bij zijn zus en zwager ondergedoken was.
Hun verhaal werd bevestigd door een mail van mijn broer Kees Slings uit Krimpen a/d IJssel. Hij schrijft mij:
“Ik was erbij toen Otto Koch onvoorzichtig overstak tussen het nemen van twee foto’s door tussen twee Canadese bevrijdingstrucks. Zie pagina 192 en 195. Op de voorpaginafoto zie je wanneer je goed kijkt de twee trucks. Ze reden misschien 20 km per uur en Otto was allang snelheden van 222 km per uur gewend. Maar die boerenkinderen op klompen nauwelijks 22,2. Dus iedereen schrok behalve Otto. Hierbij suggereer ik dat Otto niet op de foto staat.” Aldus mijn broer Kees (22 april 1939).
Hoe goed ik ook kijk, ik zie maar één truck. Maar goed. Ik herinner me van deze foto niemendal. Daarom denk ik nu dat de vlaggende jongen naast Annemarieke Koch met haar strikken mijn broer Kees is. Hij zegt zelf: “
De grootte van de flaporen wijzen richting Kees.”
 Samengevat: Op de voorpaginafoto staan van links naar rechts Bob Göbel, onderduiker uit Utrecht, Annemarieke Koch, Kees Slings, oma Lebret (moeder van Otto Koch), Leen en Kees van Otterlo (met alpinopetje). De foto is genomen door Otto Koch.
Over Otto Koch heb ik een artikel geschreven voor Wikipedia:
http://nl.wikipedia.org/wiki/Otto_Paul_Koch
Ik denk dat we de waarheid zo aardig op de hielen zitten.

Gert Slings, Lelystad

Met dank vanzelfsprekend aan Gert Slings! Mocht er meer ‘boven water’ komen, we houden ons van harte aanbevolen! (jan_b@hetnet.nl)

Onbekend's avatar

About janbee

Na toename vrije tijd verklaarbare groei van interesse voor geschiedenis. Met name betreft het dan het verleden van mijn woonplaats Noordhorn, een eigenzinnig dorp met een (voor mij nog te ontdekken) schat aan historie.
Dit bericht werd geplaatst in Noordhorn Toén. Bookmark de permalink .

Plaats een reactie

Deze site gebruikt Akismet om spam te bestrijden. Ontdek hoe de data van je reactie verwerkt wordt.