De nieuwe foto.
Een heel andere situatie, serieuzer, er wordt gewérkt.Tenminste… Landbouwwerkzaamheden met een (nieuwe?) machine, afkomstig van Borga Appingedam. Vier mánnen, vier totaal verschillende mannen. Qua leeftijd, bezigheden, kleren, hoofddeksels…. De foto lijkt zeker een halve eeuw oud. Wie zijn deze vier mensen? Is een van hen, naar verluidt, een jonge Vermuë? Waar is deze foto genomen? Op een stuk landbouwgrond aan de noordwestkant van Noordhorn? Is daar iets te herkennen van de Langestraat-Noord? Vooral de middelste, de oudste persoon intrigeert. Door zijn houding, zijn strohoed, zijn horlogeketting, zijn ‘stuutsiekoren boksem….’ Is hij de ‘hereboer’? Of waren die er niet in West-Groningen, héreboeren…? En de prikker rechts, heeft die een sigaret aan, al werkend? Tijden veranderen…. Wat voor machine staat er? Voor welk gewas? Erwten? Bonen? Een demonstratiefoto, een presentatie, gezien alle aanverwante spullen op de voorgrond? Wie het weet, mag het zeggen. Of schrijven. Doén! Motto: Méér weten over Noordhorners Toén!

Het in gebruik nemen van een nieuwe landbouwmachine op het agrarisch bedrijf van Vermuë? Senior, maar toen nog jong van jaren. Wie zijn de mannen links en rechts???
Eerder gepubliceerd in “Noordhorn Nu” – 5e jaargang, nr.8 – september 2008
(Met dank aan de heer W.Sijtsma voor het beschikbaar stellen van de foto)
Het lijkt me een proefvelddorsmachine.
Wanneer je de foto goed bekijkt zie je inderdaad een proefvelddorsmachine.
Een proefveld is een perceel waar nieuwe of verbeterde rassen van een plant worden verbouwd en bij de oogst wordt dan ook het product zeer goed bekeken en beoordeelt.
Op de foto zullen dus waarschijnlijk aanwezig zijn: een landeigenaar, een persoon die de dorsmachine instelt en bedient, en een persoon die het product beoordeelt.
Proefvelddorsmachines van Borga waren er niet veel , ik zou dus graag willen weten waar deze vandaan kwam. Zie mijn website: http://www.borga-appingedam.nl